بایگانی تیر ۱۳۹۸ :: IR BIOLOGY

IR BIOLOGY

خانه زیست شناسی آی آر(جمهوری اسلامی)

باکتریهای نابود کننده لثه !

  • ۱۶۷

بافتهای نگهدارنده اطراف دندان

( Periodontal )

واژه “ Periodontal “ از دو واژه یونانی به معنای « اطراف دندان » تشکیل شده است . بافت های نگهدارنده اطراف دندان می توانند به انواع مختلفی از بیماریها مبتلا شوند، که همگی در اثر عفونت باکتریایی لثه ها ، استخوان و رباط هایی که از دندان حمایت کرده و آنها را درداخل فک نگه میدارند، به وجود می آیند . بیماریهای بافت های نگهدارنده اطراف دندان معمولاً بدون درد بوده وممکن است پیشرفتی آهسته یا کاملاً سریع داشته باشند .

بیماری سل

  • ۲۲۲

سل از قدیمی ترین امراض شناخته شده بشری بوده است. قدمت بیماری سل تقریبا به اندازه قدمت بشریت می باشد. بیماری سل می تواند به شکل های متفاوتی ظاهر شود و حتی استخوان ها را مورد حمله قرار داده و باعث تغییر شکل در استخوان ها گردد. بافت های سخت مانند استخوان ها می توانند باکتری را برای هزاران سال در خود حفظ کنند، به طوری که باکتری عامل بیماری سل را می توان در اجساد انسان هایی که در بیش از ۴۰۰۰ سال پیش در اثر سل استخوانی مرده اند، یافت. فراوانی اسکلت های کشف شده با ظاهر استخوان های تغییر شکل یافته سلی در مصر قدیم نشان می دهد که این بیماری درجمعیت آن زمان مصر شایع بوده است. همچمنین کشف استخوان های تغییرشکل یافته مشابه، متعلق به دوران نوسنگی در مناطق مختلف در کشورهای ایتالیا، دانمارک و نیز کشورهایی در خاورمیانه نشان می دهد که توبرکلوزیس از هزاران سال پیش در سر تا سر دنیا وجود داشته است

نتایج نظر سنجی/متفاوت ترین ها انتخاب شدند.

  • ۲۳۹

بالاخره فرصت نظرسنجی به اتمام رسید و وبلاگ ها متفاوت انتخاب شدند.

باید بدانید:

۱ - بنده اصلا به وبلاگ خودم در نظر سنجی رای ندادم.

۲ - وبلاگ آی آی بیولوژی فقط یک رای آورده و اون یک رای از طرف یک دوست میباشد و از ایشان تقدیر و تشکر میکنم به خاطر لطفشان و ای کاش رای نمی دادند.


ادامه مطلب

نرم افزار اختصاصی خانه زیست شناسی منتشر شد

دانلود نرم افزار

نسخه آزمایشی برنامه منتشر شد، با توجه به بازخورد و توجه کاربران عزیز نسخه اصلی منتشر خواهد شد.

متن کامل